סביבה מאתגרת

איך והאם הלימוד בכיתת מחוננים יכול להשפיע על הלימודים האקדמיים או על ההשתלבות בשוק בעתיד?

​ישנן הגדרות שונות למחוננות, כמותיות ואיכותניות. תלמידים מחוננים מתאפיינים ביכולות גבוהות בתחומים שונים בהם:  

יכולות לימוד - התלמידים מתאפיינים ביכולת להבין וללמוד חומר חדש במהירות.
חשיבה מופשטת - לתלמידים יכולת להבין מושגים מופשטים, לנתח, לתכנן ולפתור בעיות מורכבות.
יצירתית - חשיבה מסדר גבוה ויכולת לחשוב על פתרונות יצירתיים  למצבים ובעיות.
זיכרון עבודה - ילדים מחוננים יכולים להתמודד עם כמות מידע גדולה ומורכבת בתחומים שונים בזמן ביצוע משימות. 
מוטיבציה והתמדה בלימוד - לתלמידים רצון ויכולת ללמוד. הם אינם נרתעים התמודדות עם אתגרים לימודיים קשים, והם משקיעים ומתפתחים בתחומי העניין באופן רציף לאורך זמן. 

בטיפוח וחינוך ילדים מחוננים יש גישות שונות. יש הסוברים שללימוד בכיתת מחוננים יש יתרונות רבים והשפעה משמעותית על עיצוב ההתפתחות האישית ובחירת המסלול המקצועי בהמשך. 

ברחבי הארץ פועלות כיתות ייעודיות לתלמידים מחוננים. הכיתות פועלות במסגרת החינוך היסודי, חטיבות הביניים ובבתי ספר תיכונים, והן מאפשרות לתלמידים לפתח את היכולות הייחודיות שלהם בסביבה תומכת. המורים בכיתות הייחודיות עברו הכשרה בהוראת מחוננים ובמסגרת העבודה הם לוקחים חלק בהשתלמויות מתאימות.
כיתות המחוננים קטנות ולומדים בהן  26-34 תלמידים. הכיתות הומוגניות וכל התלמידים הלומדים בהן בעלי יכולות גבוהות. הלימוד עם "קבוצת השווים" נותן מענה לצרכים הרגשיים של התלמידים וכמובן גם לצרכים הקוגניטיביים. תלמידים שהתקשו למצוא חברים בכיתות רגילות מצאו חברים לפעמים גם להמשך חייהם הבוגרים  שמלווים אותם, לעיתים, לאורך חייהם הבוגרים ואף הופכים שותפים לרעיונות מקצועיים (רשת חברתית).
תכנית הלימודים נכתבה במיוחד לתלמידים מחוננים, יש העמקה של תכני הלימוד הנלמדים בכל בתי הספר, האצה והעשרה בתכנים נוספים ומגוונים. התלמידים במסגרת מתנסים בפרוייקטים מחקריים, משתלבים בתכניות מיוחדות (אודיסאה, אלפא, אידאה, נבחרות מדעים ומתמטיקה וכד'). חלק מהתלמידים לומדים במסגרת "אקדמיה בתיכון" וחלקם לומדים לתואר באוניברסיטה – חלקם מסיימים תואר אקדמי במקביל ללימודי בתיכון. בכיתות המיוחדות הלמידים אינם מרגישים חריגים והגמשה של מערכת הלימודים לצורך השתתפות בתכניות אינה זרה לצוות החינוכי.
בכיתות מושקעים משאבים רבים הן בלימוד והן במענה לצרכים הרגשיים של התלמידים. התמיכה הרגשית חשובה ומאפשרת לתלמידים סביבה בה הם יכולים להתפתח בתחומים  שלהם הם נחשפים, לעיתים לראשונה, בבית הספר. תלמידים רבים שמתפתחים בתחומי המדעים והטכנולוגיה,  משתלבים ביחידות טכנולוגיות יוקרתיות בצבא בתפקידים הנותנים להם יתרונות רבים בשוק העבודה בחייהם הבוגרים. 
התכניות בכיתות מגוונות ומציבות אתגרים שונים לתלמידים. מה שחשוב במיוחד במסגרת זו היא התמיכה בפיתוח היכולות האישיות והקוגניטיביות של התלמידים כדי שיוכלו להתמודד בהצלחה עם אתגרי העתיד.  iQute  – תנו לילדכם את הכלים הצליח!