למה כדאי להיבחן במבחן מחוננים?

הורים רבים מתלבטים אם לשלוח את התלמידים. אז למה כדאי להבחן ובמה "זוכים" תלמידים שעוברים את המבחן ? והאם ה"זכייה" מתאימה לכולם.

איתור יכולות ייחודיות - מבחני המחוננים מאפשרים זיהוי ילדים שבפעילות הכיתתית אינם מביאים את יכולותיהם לידי ביטוי. איתור תלמידים בעלי יכולות קוגניטיביות, יצירתיות, וכישרונות ייחודיים מאפשר שילוב שלהם במסגרות חינוכיות שיעזרו בפיתוח יכולות אלו.

  • חינוך מתאים לילדים מחוננים – מסגרות ייחודיות לתלמידים מחוננים מספקות סביבה מעשירה ומאתגרת בהתאמה ליכולות שלהם ופותרת לחלקם בעיות של שעמום והתנתקות בכיתה.
  • מענה לצרכים מיוחדים: לילדים מחוננים יש לרוב צרכים חברתיים ורגשיים ייחודיים, וזיהוי המחוננות שלהם יכול לעזור למחנכים ולהורים לספק תמיכה ומשאבים מתאימים כדי לתת מענה לצרכים אלה.
  •   סביבה מאתגרת לילדים סקרנים – במסגרות המותאמות לילדים מחוננים רמת החומר הלימודי גבוהה ומאתגרת יותר. לימוד מותאם יעזור לחדוות למידה  ומוטיבציה ללימודים בהמשך.
  • מענה ליכולות מיוחדות – לימוד בסביבה מותאמת מביא להשגים בלימודים. מי שמוגדר מחונן או יכול ללמוד בתכניות מצויינות שיקדמו אותו בלימודים אקדמיים ויכולים להוות קרש קפיצה ליחידות מיוחדות וקריירה.
  • סביבה חברתית מתאימה – בכיתות המחוננים ובמרכזי השליפה פוגשים התלמידים את קבוצת השווים- תלמידים בעלי יכולות דומות, תחומי עניין דומים ו"שפה מוכרת". האינטרציה עם קבוצת השווים "גואלת" תלמידים רבים מבדידות.
  • התפתחות אישית – חוויות חברתיות חיוביות וטיפוח היכולות המיוחדות תורמים רבות לדימוי העצמי מהגורמים החשובים ביותר להצלחה וסיפוק בחיים.
  • פתיחת דלתות לשירות בצבא ולקריירה עתידית. טיפוח היכולות במקביל חיזוק הרגשי בונים בסיס להשתלבות עתידית ביחידות מובחרות בצבא ולעבודה בתחומים יוקרתיים.

ולמרות כל האמור, המבחן שמקיים משרד החינוך אינו מאתר את כל הילדים המחוננים ולכן כשלון אינו, בהכרח, מייצג יכולות קוגניטיביות של הנבחנים.

בהחלטה לשלוח את ילדכם להבחן יש גם חסרונות שכדאי לקחת בחשבון. ציפיות גבוהות מהילד יכולים לגרום ללחץ ופגיעה בדימוי העצמי במקרה של כשלון. גם לתיוג, כמחונן, יש חסרונות. יש ילדים שהתיוג יגרום אצלם לפחד מאי עמידה בציפיות- לחץ "מסרס". לא לכל התלמידים המחוננים יש תחומי עניין שמחזקים בכיתות הייחודיות ולכן יש לבדוק את הכיתה / מרכז אליו מיועד ילדיכם במידה ויעבור את המבחן.

לסיכום, בהחלטה אם לשלוח ילד להבחן במבחן מחוננים אנחנו ממליצים להורי ילדים שאינם בטוחים להתייעץ עם אנשי מקצוע ועם המחנכים מה הכי נכון לטובתו ורווחתו של ילדכם. ולשקול את  הצרכים האקדמיים של הילד המחונן לבין המשתנים הנוספים הייחודיים לו.